Žinaaau – anyžiai turbūt vienas nepopuliariausių prieskonių Lietuvoje. Aš irgi maniau, jog jų nemėgstu, nes asocijuodavau su tais saubūnais juodais anyžiniais saldainiais, kur galima įsigyti oro uostuose. Bet iš tiesų – žvaigždinis anyžius – fantastiškas prieskonis, tinkantis ne vien desertam. Žiemą (ir ne tik) aš iš anyžių gaminuosi arbatėlę.
Žvaigždinis anyžius (Illicium verum) – nedidelio tropinio medžio – magnolijos – sumedėjęs aštuonkampės žvaigždės formos vaisius. Sudžiovinti šie vaisiai ir virsta šiuo prieskoniu.
Ji yra nuostabaus aromato ir kas įdomiausia – natūraliai salstelėjusio skonio.
Anyžiaus arbata ne tik skani, ji gali pagalbėti esant virškinimo sutrikimams, pykinimui, diegliams, galvos skausmui, peršalimui. Teigiama, jog žindančiom moterim ši arbatėlė gali paskatinti pieno gamybą. Nepaprastai malonus žvaigždanyžio aliejaus aromatas suteikia energijos, išsklaido nuovargį ir stresą.
Žvaigždiniame anyžiuje yra net 8 proc. eterinių aliejų. Pagrindinis – anetolis, kuris yra 13 kartų saldesnis nei cukrus. Dėl to žalias nesumedėjęs žvaigždanyžiaus vaisius Ajurvedoje yra kramtomas ne tik burnos ertmei atšviežinti, bet ir pojūčiui po valgio pasaldinti.
Šį gėrį atradau prieš kelerius metus, tačiau vis būdavo kažkaip keista dalintis tokiu „receptu nereceptu”.

Tai paslaptis tokia: imame 2-3 žvaigždutes, jas gerai sutraiškome. Galima naudoti prieskonių malimo dubenėlį, galima pasitelkti į pagalbą česnako spaudyklę. Svarbiausia, kai iškris mažosios sėklytės – jas irgi būtinai patraiškykite.
Užpilame puodeliu verdančio vandens ir paliekame bent 10 min prisitraukti.
Galite prieš tai sėklytes pakepinti puode ir į jį jau pilti verdantį vandenį, tada lengvai pavirkite 5min.
Beje, arbatėlė puikiai draugauja su šiltu pienu arba žiubsniu cinamono, gvazdikėliais, imbieru bei kardamonu.
O vasarą (ir ne tik ja galima mėgautis ir šalta ;)
Jaukaus ir prasmingo likusio laukimo :) Pasimėgaukim juo!
Rašydama apie naudą rėmiausi http://www.vlmedicina.lt, užsienio portalais bei savo asmenine patirtimi.