Pirmą kartą šukučių paragavau Kinijoje. Ten jos pateikiamos panašiai kaip recepte apačioje, vienintelis skirtumas – ten dešimt kartų skanesnės nei gaminant namuose. Bent jau mano prisiminimuose. Aš jokiais būdais nesakau, kad šis receptas neskanus. :)) Tiesiog ten yra tas suromantzuotas vaikystės prisiminimų skonis.
O tai.. na galingiausias skonio stipriklis.
Gera naujiena – balandį su mama lekiam į Kiniją, tad bus puiki proga pasiaiškinti, suidealizuotas visgi tas mano santykis su kinietiškom šukutėm ar ne.
Dalinuosi paskutinės kelionės akimirkomis, o dabar grįškime prie šiandienos temos.
TAI KAS TOS ŠUKUTĖS??
Tai moliuskų giminei priklausančios jūros gėrybės. Jos kursuoja palei Atlanto vandenyno dugną ir auga simpatiškoje plokščioje kriauklėje.
Iš tiesų, valgomas dažniausiai baltas „raumuo” (dar vadinamas riešutas), kuris laiko sukabinęs dvi kriauklės geldeles tarpusavyje. Kartais greta pateikiami ikrai. Paruoštų šukučių tekstūra vientisa, standi, o skoniu šukutės primena krabų mėsą, todėl net nemėgstantys jūros gėrybių, turėtų reaguoti į šį delikatesą pozityviai. ;)
Maistinėms savybėm šukutės prilyginamos net austrėm.
Dažniausiai galima rasti dviejų tipų šukutes: jūros (sea scallop) ir paprastosios (bay scallop). Pirmosios didelės ir mėsingos, o antrosios mažos, puikiai tiks kaip patiekalo sudedamoji dalis (tarkim paruoškite jas grietinėlės – vyno padaže ir patiekite užpylę ant makaronų).
PATARIMAI, KAIP RUOŠTI ŠUKUTES
1.Jeigu įmanoma, rinkite jas šviežias.
Deja, Lietuvoje tai beveik neįmanoma, o daugeliu atveju vis tiek rekomenduočiau rinktis šaldytas vien dėl to, kad apsisaugotumėt (juk nežinia, kur ir kiek laiko buvo ši prekybos centro vitrinoje gulinti šukutė).
2. Šaldytas šukutes geriau atitirpinti iš vakaro įdėjus į šaldytuvą. Arba padėkite po šaltu tekančiu vandeniu.
3. Labai svarbu nuplovus jas labai gerai nusausinti. Nesvarbu, renkatės šviežas ar atšildytas.
4. Šukučių mėsa minkštutėlė ir – kaip dauguma jūros gėrybių – nereikalauja ilgo gamybos proceso ar įmantraus marinavimo. Jeigu marinuosite, naudokite pipirus, druską ir citrinos sultis.
5. Jas paprasta perkepti ir turėti gumos gniūžuliukus vietoj gurmaniškos vakarienės. Todėl stenkitės nenukrypti nuo pasirinkto recepto ir geriau jau nedakepkite. Šiaip principas toks „po kelias minutes iš kiekvienos pusės” keptuvėje ir apie dvi minutės puode. Vėlgi, labai svarbu įsivertinti produkto dydį.
5. Nors valgomos ir žalios, rekomenduočiau jas tiesiog pakepti keptuvėje ištirpintame svieste. Kai išgaunama traški plutelė ir minkštas, sultingas vidus. Šiek tiek druskos, pipirų ir viskas!
6. Ar jau galiu valgyti? Perpjovus mėsa turi būti balta o ne pilka. Valgyti!
Lietuvoje šaldytomis šukutėmis prekiauja didieji Rimi, Sanitex (Promo cash and carry), šviežių mačiau IKI. O šiaip mėginkite paieškoti mažesnėse, gurmaniškais produktais prekiaujančiose parduotuvėlėse. Eij net Biržuose jų galima įsigyti „ten turguj rūsy”!
Mums prireiks
Jūrų šukutės | 6 vnt
Druska ir pipirai | žiubsnis
Citrinos sultys | 1/2 vnt
Sviestas arba alyvuogių aliejus | 3 vš
Česnakas | 1-2 skiltelės
Petražolės | saujelė
Garnyrui:
Ryžių makaronai
Viskas labai paprasta
Makaronus paruoškite kaip nurodyta ant pakuotės (dažniausiai reikia užpilti verdančiu vandeniu ir luktelėti keletą minučių).
Gerai nusausiname šukutes, apiberiam druska ir pipirais.
Storu dugnu keptuvėje įkaitiname sviestą arba aliejų. Temperatūra turėtų būti kiek aukštesnė už vidutinę. Norėsime pačirškinti kraštelius, o viduriuką paruošti garuose.
Išspaudžiame į keptuvę česnaką, pamaišome (galite patraiškyti ir įmesti visą).
Dedame šukutes. Nevartykite, kepkite 2 min. Turi pradėti matytis ant dugno apkepusi plutelė. Jeigu nesimato, dar kiek luktelėkite (max 3min).
Apverskite ir kepkite dar dvi - tris minutes. Nepamirškite aliejų su česnaku aplink pamaišyti, kad nesviltų.
Makaronus dėkite į lėkštę, ant jų nutupdykite šukutes, išspauskite citrinos arba laimo, berkite smulkintas petražoles, jeigu norisi - dar pipirų bei druskos. Ir būtinai apšlakstykite sviestu, kuriame kepė šukutės.