Lietuviška Minestronės interpretacija
Haha, iš tiesų jokia čia Minestrone. Aš gaminau džiovintų baravykų kopūstiesnę ir į ją mečiau, viską, ką radau spintelėse. Pietum grįžęs Andrius čepsėdamas pakomentavo, kokia gera Minestornės versija. Net nesusimąsčiau.
O priešistorė išvis kitokia: mes šeimoje turime Kūčių tradiciją valgyti džiovintų grybų sriubą su perlinėmis kruopomis. Jos receptą žino išskirtinai tik mano mama, o šią sriubą gamina išskirtinai tik kartą metuose. Ir tai mano mėgstamiausias Kūęių patiekalas, niekad net nesugalvodavau išdrįsti paprašyti recepto. O šiemet beplepant telefonu, ji ėmė ir viską išbėrė. Lyg niekur nieko. Taip paprastai ir visai ne stebuklingai.
Pasijutau tarsi mano vaikystės svajonių dubenėlį staiga numetė nuo pjedestalo😅
Oh well. Manau daugelis pritarts, jog genealumas paprastume ir vaikystės skoniai būtent tuom ir stebuklingi.
Tai gamindama šią sriubą vadovavaus mamos ppasidalinta metodika, bet pridėjau, atėmiau ir pakeičiau keletą ingredientų. Na gerai, modifikavau jos sriubą kaip reikalas. Gal aš dar nepasiruošus išduoti šeimos recepto🤷♀️
Tačiau rezultatas gavos tikrai vertas dėmesio. Sodrių, išraiškingų skonių dubenėlis.
Dabar apie ingredientus:
SORGŲ KRUOPOS | jos išlaiko tobulą traškią tekstūrą (jau nekalbu apie visą gėrį, slypintį šioje krupoje). Aišku, kad gali naudoti ir kitokias krupas, makaroniukus, pupeles, lešius.
SALIERAS | aš jį naudoju vietoj bulvės. Salieras kiek greičiau suverda nei bulvė, tad stebėki. Taip pat rekomenduočiau paeksperimentuoti su topinambais, pastarnokais, kaliaropėm prieš grįžtant prie tradicinės bulvės. Ji čia irgi tiks.
DŽIOVINTI BARAVYKAI | pastebėjau, kad pirktiniai kažkaip greičiau atmirksta nei naminiai. Arba mano giminė juos linkus kaip riekiant uždžiovinti😅 Ar tiks švieži grybai? Taip, bet sultinys nuo džiovintų grybų..m.. jį užkeisti bus sudėtinga.
SULTINYS | jeigu turi naminio – pavydžiu. Aš taip ir neišmokau virti skanaus sultinio. Jie tikrai kvepia, bet skonio, deja, neturi🤷♀️ Spėju dėl to, kad visad mėginus išvirti daržovių sultinį, o ne visokių kauliukų ir mėsiukų. Na bet dabar labai džiaugiuos kad yra galimybė nusipirkti jau paruošto natūralaus sultinio arba labai geros kokybės sauso (kubeliai irgi tiks, bet jau kuris laikas perėjau prie „biraus” stiklainiukuose (aha kaip vaikystėj), jį labai patogu naudoti ne tik sriubose, bet ir trošiniams bei kitiems patiekalams ruošti).
Mums prireiks
Džiovinti baravykai | 30g
Sorgų kruopos (ar kitokios mėgiamos) | 100-200g
Morkos | 2-3
Saliero gumbas | pusė
Rauginti kopūstai | 5 šaukštai su kaupu ir bent 3 šaukštai sulčių
Svogūnas, didelis
Česnakas | 4-5 skiltelės
Sultinys | apie 3 litrai (priklauso nuo norimo tirštumo)
Keli lauro lapai, druska, pirpirai
Viskas labai paprasta
Baravykus gerai perplaunu, užmerkiu iš vakaro maždaug litre vandens (užteks ir keletos vanadų). Supjaustau nedideliais gabaliukais ir apverdu tame pačiame vandenyje apie pusvalanduką.
Atskirai išverdu sorgų krupas. Jas virti reikia apie 50-60min, tai virkite 40-45. Jeigu naudosi kitokias kruopas, jas irgi siūlau išvirti 10 min trumpiau nei nurodyta ant pakuotės.
Puode, kuriame virsi sriubą, įkaitinu aliejų. Apkepu smulkintą svogūną, kol suminkštėja ir įdedu riekelėm pjaustytą česnaką. Kelias minutes pakepu ant nedidelės kaitros.
Sumetu riekelėm pjaustytas morkas ir kubeliais pjaustytą salierą. Pakeliu kaitrą iki ... na tokios nekuklios. Ir apkepu kelias minutes vis pamaišydama, kad apskrustų (net vos vis padegtų) daržovės. Bet nereikia kad jos suminkštėtų, tik apkepti iš išorės.
Viską užpilu sultiniu, sudedu sorgas, kopūstus, lauro lapus, grybus ir sultinį, likusį nuo virimo. Užverdu ir ant nedidelės kaitrod vaverdu apie 10-15min, kol salierai suminkštėja.