Kažkoks snacksų sezonas pastaruoju metu 🙈 Matyt, toli nuo pasaulinės užkandžiavimo tendencijos toli nepabėgsiu 🤷♀️ Jau senokai vis žadu papasakoti apie plantainius. Šis receptas tam puikiai tinka – labai paprastai paruošiamas, super skanus ir tiks tiek ramiam vakarui, tiek vakarėliui.
Be to, neseniai praūžęs Día de Muertos įkvėpė pasigaminti kažką kvepiančio Meksika. Nors kiek žinau, plantainių taip nepateikia Mexikoje, užtat gvakamolę – dar ir kaip. Tik aš gvakamolę gaminu savaip – be pomidorų ir su ančiuviais. Bet drąsiai grįžkite prie originalo, kurį sudaro avokadas, pomidorai, raudonasis svogūnas.
PLANTANAI
Dar dažnai vadinami kulinariais bananais, plantanai visai neseniai atsirado mūsų parduotuvių lentynose. Pirmą kartą užtikome jų Ozo Maximoje ir krykštavome su Andriumi kaip vaikai. Buvo išties smalsu paragauti, ypač kai esame nemažai apie juos skaitę.
Savo skoniu nesunokęs plantanas primena bulvę – t.y. beskonis. Taipogi yra itin krakmolingas.
Dėl to traškučiai gaunasi tobulai traškūs. Tokio plantano luobelė žalios ar vos gelsvos spalvos, sunkiai lupasi. Šioje stadijoje plantanus drąsiai kepkite, virkite, gruzdinkite.
Po kiek laiko jis sunoksta, luobelė tampa sodriai oranžinė ar net pajuosta. Šie vaisiai lengviau nusilupa ir tampa saldaus skonio. Toks plantanas puikiai tiks desertam gaminti, kepant tižta.
Kad nesunoktų greitai, laikome plantanus šaldytuve, tiesa, nepasakysiu tai gelima daryti ar ne, bet mums veikia.
Taigi plantanai (isp. planatanos) techniškai vaisiai, bet valgomi paruošti kaip daržovės. Nors priklauso bananų šeimai, plantanuose žymiai mažiau cukrų, jie turi daug krakmolo, todėl puikiai tiks įvairiems nesaldiems patiekalams.
Tarkim mėgstu juos sublenderiuoti su kiaušiniu, įdėti prieskonių ir tokius „blynukus” kepti orkaitėje. Gaunasi bemilčiai tacos.
Traškučiai yra kitas patiekalas, tobulai pavykstantis iš plantanų. Jeigu jie labiau sunokę – pavyks kažkas panašaus į paprasta keptas bulves. Jeigu planainiai nesunokę ar pusiau sunokę – traškučiai pavyks. Svarbu pasistengti pjaustyti vienodo plonumo.
Kitas svarbus dalykas – aliejus. Renkuosi kokosų, nes jis puikia itinka kepimui aukštoje temperatūroje. Be to namuose pasklinda nuostabus kvapas.
Žaliem plantanam, beje, žieveles paprasčiau nuimti supjausčius į 3 dalis ir įpjovus išilgai.
Mums prireiks
Plantanai | 2vnt
Kokosų sviestas | keiskite kitu kepimui tinkamu
Mėgstami prieskoniai
Gvakamolei:
Avokadas
Raudonasis svogūnas
Ančiuviai
Citrinos sultys
Druska ir pipirai
Alyvuogių aliejus
Lukštentos kanapių sėklos | nebūtina
Smulkintos kalendros ar petražolės
Viskas labai paprasta
Pasigaminam gvakamolę: Smulkia isupjaustome svogūną, dedame į dubenėlį su šaltu vandeniu ir druska. Paliekame keliolikai min (pvz tol, kol nulupsit ir supjaustysit plantainius), po to nupilam vandenį - tai darome tam, kad nuimti aitrumą. Avokadą smulkiai supjaustome arba sutrinam šakute, apšlakstome citrina.
Sumaišome su svogūnu ir smulkintu avokadu, žolelėmis, apšlakstome aliejumi, dedam atvėsti į šaldytuvą.
Plantanus nuplaunam, nulupam, supjaustome kuo ploniau (±1mm) ir vienuodžiau. Gerai įkaitiname sviestą keptuvėje. Svarbu, kad visas keptuvės dugnas būtų padengtas bent 1mm sluoksniu, aš dedu kelis valgomus šaukštus su kaupu.
Sudedam plantanus vienu sluoksniu, po kelių minučių apverčiam. Tai patogu daryti spec. žnyplutėm arba šakute.
Ištraukus sudedame ant popierinio rankšluosčio, gausiai apiberiam druska, pipirais, lukštentom kanapėm, bei kitokiom mėgiamom prieskoninėm žolelėm.