Žali bananai – na tai tiesiog nesunokę bananai :) Mes perkame kuo žalesnius dėl labai paprastų priežasčių:
nesunokę bananai turi daug pektinų ir atsparaus krakmolo, kuris, beje, jiem nokstant virsta cukrumi. Na cukraus žalos organizmui temos gal jau negvildenkim, tačiau ar visada krakmolas yra toks blogis, kaip esame pratę manyti?
Retai kalbama, jog, priklausomai nuo produkto apdorojimo arba mūsų atveju – sunokimo, krakmolas jame gali būti virškinamas arba nevirškinamas. Virškinimui atsparus krakmolas veikia organizmą panašiai kaip skaidulos, todėl yra ypač naudingas žmogaus žarnynui.
Šiaip esu skaičiusi, jog neprinokusiuose bananuose yra ir probiotikų, gerųjų bakterijų. O galbūt visi šie straipsniai apie tą patį kalba, tik skirtingai užvadino.
BET KURIUO ATVEJU – PUIKIAI SUSIVIRŠKINS ŠI DUONA TAI TIKRAI!
Na be šito, nepamirškim, jog dėka vitamino E, reguliarus bananų valgymas stabdo senatvės požymius, didina odos stangrumą ir yra gera profilaktinė priemonė prieš raukšles. Vitaminas PP vaidina didelį vaidmenį medžiagų apykaitos procesuose. Bananuose gausu B grupės vitaminų, tad jie gerina protinę veiklą ir stiprina nervų sistemą. Na ir bananuose yra kalio, kalcio, magnio, fosforo, natrio šiek tiek geležies.
O štai kokių ingredientų mums dar prireiks šiam kepiniui
Čia tik trūksta datulių pastos, kurią galima, beje, pasigaminti iš anksto. Taipogi ją galite keisti kitokiais saldikliais, tačiau dėl rezultato garantuoti negaliu, esu mėginusi tik su eritritoliu (cukraus alternatyva). Visgi likau prie datulių – man patika ir poskonis ir papildoma drėgmė kepinyje.
TVARESNIS P.S.
Receptus nusprendžiau papildyti naują skiltimi „tvaresnis p.s.”
Tad šįkart pakalbėsime apie tai, ką galima nuveikti su bananų žieve! Visos mintys ir idėjos surankaliotos iš įvairių straipnsių internete – už jų veiksmingumą neatsakau, tačiau jei neplanuočiau išmėginti pati – nesidalinčiau ;)
- Palaikius žievę vidine puse 10min po akimis – nuima paburkimą.
- Taipogi vidine dalimi galima įtrinti veido odą – po 10min nusiplaukite, taip jūs ją sudrėkinsite.
- Uždėjus ant odos žievę – praeina niežulys, tad galima naudoti saulės nudegimam, vabzdžių įkandimam, augalų kaip dilgelės nudeginimui lengvinti.
- Užšaldykite babano žievę ir užsukus galvos skausmui užsidėkite šaldantį kompresą ant galvos. Turėtų palengvinti ar išvis nuimti skausmą.
- Jeigu įsivarėte rašktį ir nepavyksta jos iškrapštyti – uždkite žievę ant skaudamos vietos. Po 15min raštis turėtų būti išlindusi į paviršių ir lengvai ją išimsite pincetu ar adatėle.
O AR ŽINOJOTE, JOG ŽIEVĖ YRA VALGOMA? - Sunokusių bananų ževę galite dėti į smūčius ar tą pačią bananų duoną.
- Taip pat galite išsivirti arbatos. Sako, padeda užmigti :)
- O dar išmėginkite kepimą, virimą, troškinimą. Ji gali tapti puikiu Čatniu (chutney) arba Stir Fry bei kario dalimi. Sako, skoniu, nors gal labiau tekstūra, banano žievė patiekaluose gali atstoti šoninę.
! SVARBU lupenas gerai nuplauti, geriausia pamirkyti sodoje visą bananą prieš vartojimą. Žinoma, daug bananų auginama naudojant cheminius preparatus, tad mano rekomendacija būtų kulinarijoje atsargiau su bananų žievėm – naudokite ekologiškus, ūkininkų užaugintus vaisius.
Mums prireiks
Bananai | 4 nesunokę (kuo žalesne žieve)
Kiaušiniai | 2 vnt (vegan versijai žr. pastabas)
Datulės | 200-250 g
Migdolų miltai | 100 g
Soda | 1 aš
Mėgiami riešutai | apie150 g (naudoju graikiškus, migdolus be luobelių, pistacijas, lazdynus)
Vanilės esencija | keli lašai (jeigu turite pagramdykite vanilės ankšties)
Cinamonas | 1 aš
Druska | žiupsnis
Viskas labai paprasta
Riešutus praplaukite, užmerkite vandenyje su soda, kad "nusiplautų" visi negėriai. Po 10-15min nuvarvinkite, vėl nuplaukite, paskleiskite ant rankšluosčio, kad išdžiūtų.
Jeigu nenaudojate fancy datulių, o tas sveriamas iš prekybcentrio - praplaunam ir užpilam karštu vandeniu, kad apsemtų (jeigu naudojate fancy - žr. pastabas). Palikite bent 10min, kad suminkštėtų - tobulame pasaulyje palikite keliom valandom. Kiek įmanoma nuimkite žieveles - bus minkštesnis kepinys. Sutrinam blenderiu.
Sudedame gabalėliais laužytus bananus, įlašinam vanilės - vėl sutriname blenderiu.
Išplakame kiaušinius - sudedame į tešlą, atsargiai išmaišome.
Migdolų miltus sumaišome su soda, cinamonu ir dedame į tešlą, maišom, kol bus vientisa.
Daug nesimakaluokite ten.
Suberiame riešutus, paskutinį kartą permaišome ir sukrečiam viską į duonos kepimo formelę. Prieš tai ją galite įtrinti aliejumi, ant dugno uždėti kepimo popieriaus "paduką" (mėgstu šį triuką, nes nuo kepimo formos kraštų atskirti kepinį galima peiliu, o vat nuo dugnelio sudėtingiau.).
Pašauname į 160C orkaitę apie valandą.
Pyragas nebus labai kietas, bet pabaksnojus mediniu pagaliuku turėtų nelikti žalios tešlos.
Praverkite šiek tiek dureles ir palikite jį vėsti orkaitėje,
PASTABOS IR PATARIMAI
- KIAUŠINIAI. Kiaušinius esu keitusi linų sėmenimis. Nesakau kad skonis bus toks pats, tačiau man kepinys vis tiek pavuyko. 1 kiaušinis = 2 vš maltų linų sėmenų. Juos užpilame šiltu vandeniu kad apsemtu su kaupu. Palukiame, kol visiškai išbrinks. Neriekia kad masė būtų tiršta – atvirkščiai turi būti tokie .. uogienės / drebučių pavidalo :))
- DATULĖS. Jeigu naudosite šviežias, tai kainuos kiek brangiau, bet kepinys bus minkštesnis, saldesnis. Būtinai nulupkite odeles. Beje, recepte galite jas keisti cukrumi arba cukraus pakaitalais (pvz Eritritoliu, Ksilitoliu), tik nereikia tokio kiekio, 100 – 150g turėtų pilnai užtekti. Datules taip pat esu keitusi datulių sirupu, tada įdedu papildomai šaukštą-kitą migdolų miltų.
- RIEŠUTAI. Po plovimo juos galima papildomai apkepti, bet nebūtina, nes kiek pastebėjau, jie kepinyje vis tiek vėl suminkštėja.PRIESKONIAI.Greta cinamono dėkite muskatą, kardamoną, imbierą. Ką tik tik spice nuotaika padiktuos. Aš mėgstu įlašinti anyžiaus esencijos.
- VANILĖ. Naudokite kokybišką. Aš (nereklamuoju) savo pirkau gardugardu.lt ir esu labai happy.
- SODA. Net nebandykite keisti kepimo milteliais.
- KEPIMAS. Orkaitės labai skirtingos – svarbu, kad nesudegintumėte viršaus, tad drąsiai šiek tiek sumažinkite temperatūrą likus 15 min iki pabaigos arba palikite tik kepimą iš apačios. Esu bandžiusi ir kepti uždengus/po to atidengus skirtingose temperatūrose ir su vandens skardele apačioje – ale’ garuose. Jo kepiau šį pyragą kokius 8 kartus jau. Kol kas labiausiai pasiteisino 160C fan funkcija ir 50min.