Dažniausiai linų sėmesnis naudodavau arba kaip rišamąją priemonę vietoj kiaušinio, arba užkietėjus viduriams. Niekad nežiūrėjau į juos kaip į atskirą ingredientą.
Kol kartą scrollindamą ir stebėdama kaip žmonės iš naujo atranda chia, pagalvojau, jog tai labai stipriai šaknis į mūsų kultūrą beileidžianti sėkla. Ir eilinį kartą mes šlovinam visokias chias, bet visai nevertiname visai šalia mūsų esančius gėrius.
Linų sėmenys padeda sunormalizuoti cukraus kiekį kraujyje, cholesterolį bei gerąsias bakterijas žarnyne. Juose yra net 26 % baltymų, 22 % angliavandenių, 40 % riebalų ir 8 % skaidulų. Linų sėmenyse yra E, K, C, B grupės vitaminų. Sočiai ir mineralų – kalcio, magnio, fosforo ir geležies.
Visgi gerb. daktaras Unikauskas iškiria ir šalutinį linų poveikį, kurį turiu paminėti:
Alergija. Pavartojus linų sėmenų ar linų sėmenų aliejaus, gali pasireikšti šie alerginiai simptomai: delnų ir akių niežėjimas, dilgėlinė, net pykinimas ar vėmimas.
Hipoglikemija. Linų sėmenys, vartojami su vaistais nuo diabeto, gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje iki pavojingo lygio.
Tuštinimosi problemos. Per didelis linų sėmenų kiekis gali pernelyg suaktyvinti žarnyno veiklą.
APIE RECEPTĄ
Aš dažniausiai pirku jau maltusl inus, nors iš tiesų daugiau gerųjų sąvybių išliks jeigu juos susimalsi pati. Užpilu vandeniu, maišytu su migdolų pienu. Galima naudoti vien pieną, tik iš patirties jie ne taip gerai išbrinksta. Jeigu skubu, aš dažniausiai užpilu šiltu vandeniu, tada praskiedžiu pienu. Bet man šaltas šis patiekalas žymiai skaniau nei drungnas, todėl visad stengiuos pasiruošti iš vakaro (ar bent kelios valandos prieš).
Tiesa, jeigu skubėsi, svarbu, kad linų sėmenys nebūtų kaitinami, t.y. nepilk ant jų virinto vandens, nes praranda visas gerąsias savybes.
Kas čia dar.. Augalinį pieną naudok kokį nori, man labai patinka migdolai arba lazdynai. Ir skysčių kiekius drąsiai kaitaliok. Recepte norytas toks „tirštumas” kaip man patinka, bet gali ją daryti skystesnę, kaip kokteilis, ar klampesnę, kaip tikra košė.
Taip pat į vidų kartais įmaišau rupiai šakute sutrintą bananą, o linus sumaišaua su cinamonu (man labiausiai kvepia Santa Maria) ir kakava.
O šiaip receptas ant tiek paprastas, kad aš sugebėjau jį paruošti ir pliaže.
Tiesa, nors linų sėmesnys iš savęs turi riešutų poskonį, šią košę taip pat labai skanu gausiai užberti šiek tiek pakepintais traškiais riešutukais (priduoda papildomos tekstūros), kokosų drožlėm, keto šokolado kremu.
Ti tiek, keliaujam gaminti
Mums prireiks
Malti linų sėmenys | 25 g
Migdolų pienas | 150-100 ml (arba koks patinka)
Vanduo | 100 ml
Papildomai (nebūtina):
Kakava
Maltas cinamonas
Šakute trintas bananas (pusė)
Viskas labai paprasta
JEIGU GAMINSI IŠ VAKARO:
Maltus linus sumaišome su priedais - šaukšteliu kakavos ir cinamono (jeigu naudojate).
Užpilame vandeniu ir pienu.
Jeigu norite, įmaišyki šakute trintą bananą.
Išmaišome ir paliekame šaldytuve nakčiai.
JEIGU GAMINSI IŠ RYTO:
Verdantį vandenį sumaišyk su augaliniu pienu ir užpilk linus. Išmaišyki, po 5 min košė išbrinks. Įmaišyk norimus priedus.
2 komentarai
Dar labai skanu užsipjaustyti vaisių ant linų košės. 😍
Tikrai taip! O aš likutį užšaldžiau ledų formelėse ir karštom vasaros dienom skanaujam linų ledus :)