Prieš 6 metus Velykos plasnojo drugeliais. Atradę vienas kitą, mes klimpom į meilės ir aistros sūkurį. Nusprendę likti mieste, atradome kitokių švenčių džiausmą. Dviese. Jokių giminių, tradicijų, tuo labiau kiaušinių. Klaidžiojom Vilniaus senamiesčio takeliais, kvatojom, plasnojom.
Tai buvo stebuklingos Velykos.
Tokios nuostabios, kad giliai viduje man būna taip įgelia, jog jos nugulė prisiminimų lentynoj..
Velykų rytą išgirdau tipenant mažas pėdutes. Susijaudinęs plonas balselis sušnibždo „eikime valgyt kiaušinukų”. Ir viskas nusidažė kitomis spalvomis.
Prisiminimais nereikia gyventi, juos reikia kurti. Kaskart vis skirtingus, kaskart nuostabius.
Su šventėm ♡ Lai jos atneša tik teigiamas mintis.
Velykos išties lietuviams itin svarbi šventė, kuri neįsivaizduojama be gausaus vaišių stalo. Bent jau mano šeimoje majonezais ir baltom mišrainėm visada nukrautas stalas. Tada visokie vyniotiniai, antys, triušiai, plovas.. Taip, mama iš TŲ šeimininkių.
Visgi svarbu nepamiršti, jog šventiniai pietūs ar vakarienė yra puiki proga savo patiekalus paruošti ne tik skanius, bet ir sveikatai draugiškesnius.
Kaip nepamesti galvos šventiniame sūkuryje ir mėgautis kiekviena akimirka?
Planuokite ir ruoškitės jai iš anksto. Tam puikiai pagelbėja darbų sąrašas. Jis, beje, praverčia ir spontaniškai organizuojamai šventei.
- Kiek ir kokius svečius planuojate pasikviesti? Apgalvokite, kas kur sėdės? Ar bus mažų vaikų, kuriem reikia specialių kėdučių, indų ar įrankių.
- Galbūt yra svečių, kurie su malonumu jums galėtų pagelbėti ruošiantis šventei?
Kai 12-20 svečių, rekomenduotina turėti bent 1 pagalbininką. 20-35 svečiai būtini 2 pagalbininkai, o jeigu laukiate 35-50 – 3 ir daugiau jums tikrai pravers.
Iš anksto suplanuokite ir paskirstykite jiems darbus.
Nepamirškite, jog visada galite kreiptis profesionalios pagalbos ruošiantis jūsų šventei. Tai gali būti padavėjai, virėjas, o gal šventės dekoratorius? - Laikas. Informuokite svečius iš anksto, kelintą valandą susirinkti, o iš vakaro prieš šventę dar kartą paskambinkite ar išsiųskite žinutę ir priminkite šventės laiką ir vietą.
Tada svečiai jaus atsakomybę nevėluoti, o jums bus žymiai paprasčiau susiplanuoti pasiruošimą bei patiekalų gamybą. - Kaip papuošite šventę, ar norėsite papildomų dekoro elementų? Galbūt reikės šventinių įrankių ar staltiesės? Ar turite pakankamai taurių ir stiklinių?
Galvodami apie šventės dekorą, stenkitės rinktis detales, kurias galėsite panaudoti kelioms šventėms – rinkitės neutralias spalvas, lengvai plaunamus audinius, universalesnio dydžio bei formų indelius. Skintas gėles keiskite prieskoniais augalais vazonėliuose, kuriuos po šventės galėsite persodinti ar skaninti patiekalus.
- Patiekalai ir gėrimai.
Kiek ir kokius patiekalus turėsite? Mes esame linkę persistengti su maisto kiekiu, todėl surašius planuojamus patiekalus, užkandžius ar desertus ant popieriaus lapo pasidaro aiškiau ir paprasčiau kaip nepersistengti.
Pagalvokite, ar svečių tarpe nėra alergišų, kažkokių maisto produktų nevartojančių žmonių? - Susiplanuokite apsipirkimą. Pirkinių sąrašas būtinas prieš važiuojant į parduotuvę. Galbūt dalį negendančių produktų galima įsigyti iš anksto, taip išvengsite šventinio šurmulio. Taipogi nepamirškite, jog produktus bei dekoracijas galima užsisakyti ir internetu.
- Apgalvokite, ką darysite su maisto likučiais. Gal vertas pasirūpinti vienkartiniais indeliais ir padalinti svečiam lauknešėlius? Taip pat didelę dalį produktų galima užšaldyti.
Ir žinoma, likusiais produktais galite pasidalinti su daugiavaikėm ar nepasiturinčiom šeimom. Jie tai įvertins.
Svarbiausia, nepamirškite – niekas jūsų neteis, jeigu dekoracijos nebus tobulos ar pamiršite vieną kitą smulkmeną. Velykos yra nuostabi proga praleisti laiką su artimaisiais bei seniai matytais bičiuliais.
6 svarbūs maisto gaminimo patarimai
Švieži ingredentai – puiki bet kokios kulinarinės kelionės pradžia. Vis dėto tai neužtikrina sveikos mitybos, nes maisto produkto ruošimas gali būti netinkamas.
- Gaminant daržoves reikėtų pasirinkti kuo mažiau skysčio reikalaujančius virimo būdus. O tą skystį po to rekomenduojame panaudoti ruošiant padažus ar kitus patiekalus. Verdant dideliame skysčio kiekyje žūsta naudingosios medžiagos – vandenyje tirpstantys mineralai bei vitaminai.
- Virti reikia tik tiek laiko, kiek būtina. Nepalikite išvirusių produktų plūduriuoti vandenyje.
- Daržovėse, paruoštuose garuose, lieka daugiau skaidulų ir vitaminų. Taip paruoštuose patiekaluose išlaikoma spalva, kvapas, sultingumas.Taipogi garuose galima pašildyti maistą.
- Į meniu įtraukite ir troškintų patiekalų. Troškinant maistą ant vidutinės ugnies, produktai geriau išsaugo maistingąsias medžiagas, aromatai susimaišo palaipsniui, patiekalas gaunasi ne tik skanus, bet ir žymiai sveikesnis.
- Išmėginkite produktų troškinimą savo sultyse. Šis gaminimo metodas nereikalauja daug riebalų ar skysčių ir puikiai tinka ruošti žuvį bei daržoves.
- Kepdami mėsą ar žuvį stenkitės nepradurti jų vartydami, nes išbėgs vertingos sultys ir kepsnys gali išdžius. Taipogi gardinkite kepsnį jau iškeptą, kad kepant produktas neprarastų aromatingų sulčių.
- Kepkite tik su tokiais riebalais, kuriuos galima kaitinti ir kurie nerūksta.
Sveikesni pasirinkimai
Kokį aliejų pasirinkti?
Rinkdamiesi aliejų atkreipkite dėmesį į šiuos dalykus:
- Sočiųjų riebalų kiekis. Sotieji riebalai, kurie nepilnai išsiskaido, sukelia kraujagyslių susiaurėjimą ir riebalų sankaupas organizme. Sotieji riebalai nėra užtrausti, svarbu kontroliuoti jų vartojimą.
- Priemaišų kiekis. Riebalų kiekis augaliniame aliejuje yra apie 100%, priemaišų kiekis yra minimalus
- Dūmų taškas. Tai temperatūra, kai aliejus pradeda rūkti, jame vyksta negrįžtami cheminiai procesai, kurie sukelia kancerogenų susidarymą. Todėl labai svarbu maisto kepimui parinkti tokius riebalus, kad smilkimo temperatūra būtų kuo aukštesnė, arba bent jau aukštesnė nei naudojama ruošiant maistą
Įvairių kepimui skirtų riebalų bei rafinuotų aliejų kritinė kaitinimo temperatūrą, po kurios jie tampa kenksmingi (skaičiai tik orientaciniai, smilkimo temperatūrą įtakoja aliejaus kokybė)
GHI sviestas 250° С
Palmių aliejus 240° С
Kokosų aliejus 230° С
Saulėgrąžų 230° С
Žemės riešutų aliejus 230° С
Alyvuogių aliejus (Extra Virgin) 190° С
Alyvuogių aliejus (išspaudų) 235° С
Rapsų aliejus 240° С
Sviestas 120°-150° С
Majonezas: gaminame namuose ar nusiperkame? Kaip išsirinkti?
Padažas, nors tik priedas, gali nulemti patiekalo sėkmę. Jis turi magišką savybę sausą maistą paversti sultingu, suteikia aromatą, spalvos. Neretai padažas gali išgelbėti nelabai pavykusį šeimininkės eksperimentą.
Majonezas – vienas pagrindinių padažų, naudojamų Velykų laikotarpiu. Parduotuvėse esantys majonezai gali būti itin riebūs, kaloringi, su dažikliais bei skonio stiprikliais. Todėl renkantis labai svarbu skaityti sudėtį. Reiktų atkreipti dėmesį į riebalų kiekį majoneze – kuo jų daugiau, tuo mažiau priedų pridėta į padažą. Turėkite omeny, jog ne visi “E” yra žalingi, todėl išanalizuokite gaminyje esančius priedus – užteks įvesti priedo pavadinimą į “google” paieškos skiltį ir žinosite apie jį visą reikiamą informaciją.
Jeigu turite laisvas keletą minučių, majonezą galite pasigaminti ir patys. Tai nesudėtingas procesas, svarbu pasirinkti šviežius kiaušinius ir aukštos kokybės, kuo neutralesnio skonio aliejų, kitai jūsų padažas apkars. Majonezą galite paisgaminti prieš kelias dienas, įdėti į sandarų indą ir palikti šaldytuve.
Viename majonezo šaukšte gali būti net 90 kalorijų, todėl rekomenduojame jį vartoti labai saikingai, nesvarbu, tai pirktinis ar namuose pagamintas.
Kiaušinius galite pateikti su krienas, garstyčiomis, egzotiškuoju čatniu ar trintu avokadu.
Kitiem padažam bei pagardam taip pat rinkitės sveikesnes alternatyvas – grietinėlę keiskite kokosų pienu, “ketčupą” keiskite namuose troškintais ir trintais pomidorais, o salotas gardinkite citrinos sultimis ir šlakeliu nerafinuoto aliejaus.
Kaip išsirinkti kiaušinius?
Velykos neatsiejamos nuo kiaušinių. Kaip gi išsirinkti?
Kiaušiniai parduotuvėse yra paženklinti skaičiais bei raidėmis. Pirmasis skaičius ant kiaušinio reiškia dedeklių vištų laikymo būdą. Kuo skaičius mažesnis, tuo paukščiui buvo sudaromos geresnės sąlygos gyventi, maitintis bei perėti. Nors laisvėje ar ant kraiko augintų vištų kiaušiniai neišsiskiria savo maistinėm savybėm, tokių vištų auginimo sąlygos tausoja gamtą ir paukščius.
0 reiškia, reiškia, kad višta buvo auginta ekologiškame ūkyje, kuriam taikomi specialūs reikalavimai. Dienomis ji turėjo galimybę išeiti į lauką, o visas jos maistas buvo išaugintas ekologišku būdu.
1 reiškia, kad vištos buvo augintos laisvai, galėjo vaikščioti lauke.
2 reiškia, kad vištos buvo augintos ant kraiko.
3 nurodo, kad vištos buvo augintos narvuose.į lauką neišeidavo ir laisvai vaikščioti negalėjo.
Kiaušinių svorio kategorija:
XL – labai dideli (73g ir daugiau)
L – dideli (63g-73g)
M – vidutiniai (53g-63g)
S – maži (iki 53g).
Šviežio vištų kiaušinio lukštas lygus, sveikas, tvirtas, blizgantis, baltas, gelsvas ir rudos spalvos su rausvu atspalviu. Netinkamo vartoti kiaušinio lukštas pasidaro vos melsvas, pilkšvas ir neblizga, kartais ant jo matyti tamsesni taškeliai. Kietas be defektų lukštas yra pagrindinis rodiklis įvertinant kiaušinių kokybę.
Prieš pat vartojimą kaušinį būtina nuplauti. Kiaušinis iš vištos organizmo į aplinką patenka švarus, bet gali būti suteršiamas nešvariuose lizduose, nuo surinkimo įrangos, transportavimo priemonių ir pan. Dėl kiaušinio lukšto suteršimo ant jų paviršiaus būna padidintas mikroorganizmų kiekis.
Patarimai, kuom užsiimti, kad nepraleisti viso laiko prie stalo
Norime priminti, jog Velykos – šeimos šventė. Svarbu, kad ruošimasis teiktų tiek pat džiaugsmo, kiek ir pati šventė.
Todėl pasipuoškite, užsileiskite mėgstamą muziką, įtraukite savo svečius į gaminimo procesą.
O kad nepraleisti viso laiko prie stalo , nepamirškite pasirūpinti priemonėmis kiaušinių ridenimo žaidimui.
Išmėginkite ne tokį populiarų lietuvoje margučių slėpynių žaidimą. Prieš svečiam atvykstant lauke suslėkite kiaušinukus ir po pietų visi išeikite jų ieškoti.
Taipogi sužaiskite magučių sukimo žaidimą – vienu metu kiekvienas žaidėjas ant žemės išsuka savo margutį. Laimi tas, kieno margutis sukasi ilgiausiai.