Atslinkus nakčiai, nupylus lietui ir pro stoglangį įsliūkinus vėseniam gūsiui pagaliau įkvepiu. Mintys grįžta į galvą.Dar liko keli straipsneliai Biržų duonos vietiniam laikraštukui užpildyti. Pirmoji mintis (jos kaip taisyklė būna neginčytinai geriausios) – kaip išgyventi vasaros karščius.
Kepykloje tai itin aktualu, nes žmonės apsupti nuolatos veikiančių krosnių. Įsivaizduojate koks jausmas būti lauke prie 35 laipsnių? O dabar įsivaizduokite dirbti fizinį darbą tokiame karštyje..
Man asmeniškai išnyksta visas apetitas, būna net pykina. O čia sukiesi aplik kremukus, džemukus, bandutes…
Praėjusiais metais su personalo valdove suorganizavome arbūzų dieną🍉, o šiemet – ledų🍦. Taip taip – cukrus nėra geriausias pasirinkimas tokiu laikotarpiu, bet ką daryt, kai niekaip neina susitart su tais orų dievais?
UŽTAT GALI BENT KIEK PASALDINTI KARŠČIO KARTĖLĮ…
O ŠTAI DALINUOSI IR SAVO „KEPTŲ ŽINIŲ” STRAIPSNELIO TURINIU.
IŠ TIESŲ, PATI NIEKO ČIA NEKŪRIAU, TIESIOG Į VIENĄ VIETĄ SUMEČIAU ĮDOMIAUSIUS GOOGLE MAN PASIŪLYTUS PATARIMUS.
AČIŪ 15MIN, MOTERIM, MANO NAMAM, PRIE KAVOS IR KITIEM PORTALAM!
MIELOSIOS, JEIGU TURITE IR SAVO ATRADIMŲ – DALINAMĖS – ĮTRAUKSIM! ;)
1. MAISTAS
Maistą gaminkite lauke, nes įjungtos dujinės ar elektrinės viryklės skleidžia šilumą, kurios tikrai nesinori ir taip karštą dieną. Jeigu to daryti neįmanoma, tiesiog stengtis per karščius gaminti greitai paruošiamus patiekalus. Geriausia, kad jų nereikėtų nei kepti, nei virti.
Paprastai tokiu oru apetitas būna sumažėjęs, bet vis tiek venkite sunkaus maisto. Reikėtų vengti didelių maisto porcijų, baltymų turtingo maisto, nes jis lėtina medžiagų apykaitą ir šildo iš vidaus.
Geriau rinkitės vaisių ar daržovių salotas. Karštomis dienomis taip pat puikiai tinka šaltos sriubos, kurios atgaivins ir papildys organizmą skysčių atsargomis. Toks maistas nesukels sunkumo pojūčio, padės greičiau atkurti skysčių balansą organizme.
NAUJAS VALGYMO RITMAS
Kad jaustumėtės geriau, dietologai rekomenduoja peržvelgti mums įprastą valgymo režimą. Pavyzdžiui pusryčiauti 6–7 val. ryto. Papietauti reikia suspėti iki tol, kol dar nepradėjo svilinti saulė, t. y. – 11–11.30 val., o vakarieniauti – 18 val. Tie, kurie negali užmigti tuščiu skrandžiu, galima lengvai užkąsti 20–21 val.
KADA AIŠKU, O KĄ?
Mokslininkai paskaičiavo, kad karštomis dienomis mūsų organizmo energijos poreikis sumažėja maždaug 5 proc. Tai reiškia, kad reikėtų vartoti mažiau kalorijų turintį maistą.
Valgyk kaip karalius per pietus. Šaltuoju metų laiku per pusryčius reikėtų valgyti daugiau angliavandenių turinčių produktų, kurie suteikia mūsų organizmui būtinos energijos, bet per karščius tokį maistą rekomenduojama valgyti per pietus. Rinkitės maistą, kuriame angliavandeniai yra lengvai pasisavinami, o tai reiškia, kad nejausite nemalonaus sunkumo skrandyje. Pavyzdžiui: grikiai, ryžiai, įprastos ir saldžiosios bulvės, burokėliai, morkos, moliūgai, kukurūzai ir žirniai.
Mėsos ir žuvies patiekalus rekomenduojama valgyti per vakarienę arba pusryčius. Paskutinį vėlyvą užkandį turėtų sudaryti neriebūs rūgštaus pieno produktai.
SVARBU! Per karščius esame jautresni įvairioms žarnyno infekcijoms. Todėl labai kruopščiai plaukite vaisius, daržoves ir prieskonines žoleles, o greitai gendančius produktus laikykite šaldytuve.
Na ir reziumuojant bei įvedant į sekančią skiltį: Venkite kofeino ir alkoholio, nes jie skatina dehidrataciją.
2. VANDUO VANDUO VANDUO
Karštojo sezono metu kaip niekada svarbu palaikyti reikiamą hidratacijos lygį organizme, tokiu būdu kūnas lėčiau įkaista ir lengviau reaguoja į karštį.
Vasaros metu kūnas prakaituodamas praranda daug drėgmės, todėl patartina gerti daugiau vandens nei įprastai. Esant dideliems karščiams rekomenduojama kas 40–50 min. išgerti 100–200 ml vėsaus (ne šalto) gėrimo. Galite pagardinti jį mėtų lapeliais, rozmarinu, šaldytom uogom, imbieru, citrusais ar agurko griežinėliais.
Ypač karštomis dienomis patartina su savimi turėti vandens buteliuką su purkštuvu – akimirksniu atvėsinsite odą. Galite į vandenį įlašinti pipirmėčių eterinio aliejaus arba susipilti atšaldytą pipirmėčių arbatą – jos vėsina, ramina odą, suteikia gaivumo pojūtį.
Taipogi plaukite rankas su šaltu vandeniu. Taip ne tik jausitės geriau, bet ir atvėsinsite organizmą. O šaltas vanduo, kitaip nei šiltas, papildomai nekaitins oro patalpoje.3
Na, o kai jau niekas nepadeda – kuo dažniau keliaujam į dušą po šaltu vandeniu. Jis akimirksniu atgaivina, sumažina kūno temperatūrą ir nuplauna prakaitą.
3. VĖSINAME PULSUOJANČIUS KŪNO TAŠKUS
Atsivėsinti galima prie riešų, kaklo, už kelių, kulkšnių srityse pridėjus į rankšluostį suvyniotą ledą arba kitą šaltą daiktą.
4. GILIAI KVĖPUOKIME
Perkaitus rekomenduojamą keletą minučių atlikti meditacinio kvėpavimo pratimus. Susukti liežuvį vamzdeliu ir įkvėpti oro per burną. Keletą sekundžių sulaikyti kvėpavimą ir iškvėpti per nosį. Pratimą pakartoti nuo 5 iki 10 kartų.
5. RANKŲ DARBO KONDICIONIERIUS
Jei neturite kondicionieriaus ar tiesiog ieškote natūralesnio būdo atsivėsinti, lengvai ir greitai galite pasigaminti savo oro kondicionierių:
Į metalinį dubenėlį įdėkite pasūdytus ledo kubelius. Pastatykite jį priešais ventiliatorių ir sureguliuokite taip, kad ventiliatorius orą pūstų virš kubelių. Jei niekur šalia negalite rasti metalinio dubenėlio ir ledukų, galima panaudoti vieną arba kelis 2 litrų talpos butelius. 70 proc. butelio užpildykite vandeniu, 10 proc. druska ir palikite 20 proc. laisvos vietos, kad vanduo turėtų kur plėstis.