Nuo to momento, kai pasidalainau savo naujuoju atradimu – Shiitake (Šitake) grybais, gavau daug žinučių su prašymu papapasakoti, kaip skaniai juos paruošti.
Nesu didi šių grybų ekspertė, bet pati prieš kepdama pirmą kartą nekukliai išsigooglinau užsienio portalus.
Pradėkim nuo pavadinimo. Lietuviai nebūtų lietuviais, jeigu nesugalvotų juos kaip nors frykiškai užvadinti, tai pristatau: Valgomieji danteniai.
Patys grybai dygsta ant medžių kamienų, kas atrodo išies įspūdingai. Shiitake natūraliai auga Rytuose ir vartojami daugelyje Azijos šalių, tačiau mūsų klimatas jiems irgi yra palankus, tad grybų ūkiai randasi ir Lietuvoje. Vieni ūkininkai įsikūrę ir Biržuose ;)
O aš prisiminiau paskutinę kelionę į Kiniją prieš kelis metus, kur viename „ekologiškesniame” Hot Pot tipo restorane gavome pakarpyti grybus tiesiai nuo kamieno :)
Beje, šis grybas naudojamas tiek kaip maistas, tiek kaip vaistas. Shiitake grybai alternatyvioje medicinoje žinomi kaip priemonė prieš vėžį, padidėjusį cholesterinį, hepatitą B, trombų susidarymą.
Štai keletas mano asmeninių pastebėjimų apie gaminimą namuose su Šitake grybais.
- Juos galima troškinti, virti, kepti, o šviežius žalius plonai supjausčius dėti į salotas, gaminti karpačio.
- Kaip ir dauguma grybų, šie iš savęs neturi labai ekspresyvaus skonio (subtilus riešutinis poskonis), tačiau yra fantastiškos tekstūros. Gera žinia – skonius grybai sugeria kaip kempinė.
- Svarbu apgalvoti padažą ar prieskonius, kuriais juos gardinsi. Šiaip pirmai pradžiai turbūt užtektų pasiragauti su soja ar žuvų padažu.
Kas mėgsta natūralesnius skonius, siūlyčiau tiesiog įkaitinti keptuvėje aliejų, pakepinti svogūniuką ar česnakiuką ir pačirškinti riekelėm pjaustytus šitakius (pradžioje ant vidutinės temperatūros, o tada pakelti ją, kad apskrustų), pagardinti šviežiai maltais pipirais ir rupia druska. - Egzotinis pavadinimas slepia ne tokią jau egzotinę tekstūrą. Pats grybas valgant primena paberžius ar makavyku (Geltonuosius Kazlėkus – mano dienos atradimas).
- Todėl ir gaminant nebūtina naudoti Azietiškų prieskonių (nors laaabai rekomenduoju). Geriausia pirmą kartą juos ruošti taip, kaip esi pratus gaminti grybus namuose.
- Keptuvėje jie puikiai susidraugaus su paprastais ar rudaisiais pievagrybiais, bet čia daugiau dėl kiekio. Jeigu visgi finansai leidžia, siūlyčiau su niekuom jų nemiksuoti.
- Koteliai nėra labai smagūs valgyti – neretai būna suragėję, todėl juos nupjauk, tik neišmeski! Užsišaldyk ir panaudok kitą kartą verdant sultinį.
- Prieš gaminant grybus reikia gerai nuplauti ir nusausinti. Keliuose šaltiniuose skaičiau siūlymą pamirkyti 5 min vandenyje, bet turiu įtarimo, kad tada jie gali prigerti vandens, tai man pakanka praplauti po tekančiu vandeniu.
- Kepu juos maždaug 10min, aišku, priklauso kaip plonai supjaustysi patį grybą.
0 šiaip pagrindinė rekomendacija – kuo drąsiau eksperimentuoti!
Šįkar dalinuosi kiek įdomesniu receptu (nes pas mane jie šiaip visi labai paprasti😅🙈) – alternatyvą taip lietuvių mėgiamėm grybam grietinėlės padaže.
Trumpas video kas kaip :)
Mums prireiks
Shiitake grybai | pakelis (150g)
Svogūnas
Česnakas | 3-4 skilelės
Miso pasta | 1 vš
Šiltas vanduo | apie 4 vš
Kokosų pienas/kremas | pagal nuotaiką (nebūtina)
Šiek tiek aliejaus
Viskas labai paprasta
Svogūna smulkiai supjaustau ir apkepu keptuvėje su aliejumi, kol suminkštėja. Jeigu norisi, papildomai įdėki smulkinto čsesnako (man visad norisi).
Grybus nuplaunu, nupjaunu kotelius, kepuraites supjaustau išilgai (maždaug pusės cm storio riekelėm - kaip foto viršuje).
Sudedu į keptuve ir kepu ant vidutinės ugnies 5-6 min.
Tada pakeliu temperatūrą ir pačirškinu, kad paskrustų.
Miso pastą ištirpinu ±4 šaukštuose šilto vandens, supilu į grybus, išmaišau ir pakepinu 30 sekundžių.
! JEIGU NORISI įpilu kokosų kremo ir išmaišius po akimirkos išjungiu kaitrą.
Jeigu noris apiberki smulkintais žalumynais ir sezamais.
Pastabos
Kokosas sušvelniną skonį, nes vien su miso pasta gaunas gana intensyvus rezultatas, man patinka, bet turiu nuojautą, kad ne visiem įtiks.