Kasmet sakau, kad pasiruošiu Naujiesiems iš anksto (šiemet net turėjau priminimą kalendoriuje, iššokusį vidurvasarį), bet atsitinka Naujųjų išvakarės, o mes atsibundam, kaip netikėtai čia tie naujieji atėjo (I guess laimingi laiko neskaičiuoja😜). Šiemet galvoju, ai, ko čia save dėl to ėdu – geriau ėsti Pasaulio tradicinius maistus. Tai štai, keletas fainų maisto idėjų iš viso pasaulio.
Bet prieš taip papasakosiu apie praėjusių naujų metų sutikimą. Mes 2023 pasitikome Rygoje: last minute pasiėmėm centre viešbutį su SPA (atvykę Naujųjų proga dar ir gavome special offerį liuksui), restorano negavome naujakui, bet dieną prieš pavakarieniavome nuostabioje vietoje FERMA. Naujųjų dieną pasivaikščiojom po magišką senamiestį, apturėjom ekskursiją su gidu po Rygos turgų (labai rekomenduoju), užsukom į Barents aperityvų (nes kitos opcijos negavom:D) ir tiek. Bet buvo nuostabus laikas kartu.
Beje, prieš pereinant prie idėjų ir tradicijų, primenu, jog praėjusiais metais parašiau fainą straipsniuką apie paskutinės minutės Naujaką. Štai šis.
NAUJŲJŲ STALAS
LEŠIAI
Italijoje daugelis žmonių sutinka naujus metus valgydami Cotechino – lęšių patiekalą. Manoma, kad lęšiai, primenantys mažas monetas, simbolizuoja ateinančių metų gerovę ir turtus. Cotechino su lęšiais – tradicinis itališkas patiekalas, valgomas per naujuosius metus. Bet drąsiai galima improvizuoti ir paruošti tarkim Kristinos lęšių karį ar lęšių-avinžirnių salotas, Alfo lęšių humusą ar lęšiu balandėlius.
HOPPIN JOHN
Amerikoje manoma, kad kiekvienas, kuris sausio 1-ąją pagamins šį žirnių (aka black eyed peas), kiaulienos ir ryžių patiekalą, sulauks sėkmės ir ramybės likusiems metams. O gal ir praklestės. Žiirniai simbolizuoja monetas, kai kurios šeimos padidina savo patiekalo sėkmės potencialą padėdami centą po indais arba pridėdami papildomai kiaulienos, kuri, kaip manoma, atneša sėkmę.
DESERTAS IR SEKRETAS
Graikijoje Naujųjų metų desertas ne tik pasilepinimas, bet ir azartinis žaidimas. Svečiai valgo vasilopitą (kekso tipo apelsininis pyragas) arba saldžią duoną, kurioje yra įkepta moneta. Kas suras monetą – ateinančiais metais pasiseks! Skandinavijos šalyse kažką panašaus daro su ryžių pudingu. Vienoje porcijoje paslėptas migdolas, jei surasi – užtikrintai seksis kitamet.
12 VYNUOGIŲ IŠŠŪKIS
Lotynų Amerikoje ir Ispanijoje įprasta vidurnaktį suvalgyti 12 vynuogių. Su kiekvienu laikrodžio dūžiu vidurnaktį turi į burną įmesti po vieną vynuogę – pamenu vienus Naujus pasitiko El Mercado – kai prisikvatojome su tuom vynuogėm! Kiekviena vynuogė simbolizuoja mėnesį, o sėkmingas visų 12 suvalgymas žada sėkmingus ateinančius metus.
KIAULIUKAI IR KITA
Vokietijoje ir Austrijoje yra keletas skirtingų laimės simbolių, kuriuos dovanoja draugams ir šeimos nariams, kad atneštų sėkmę. Tai kiaulės, grybai, dobilai ir kaminkrėčiai. Dažnai valgomos kiaulytės iš marcipano (receptas). Paršelis tame krašte – gausos simbolis.
Niujorke visą atostogų sezoną parduoda specialias pipirmėčių kiaulytes. Kiekvienas (principas kaip boom tortų) paeiliui smogia į ją specialiu saldainio dydžio plaktuku ir suvalgo gabalėlį už sėkmę ateinančiais metais. Na ir šaunu pasitikti naujus gaiviai!
Marcipaninių kiauliukų receptas
ILGAM GYVENIMUI – ILGI MAKARONAI
Japonijoje tradiciškai valgoma „toshikoshi soba“ – patiekalas su ilgais grikių makaronais, patiekiamas karštas arba šaltas. Makaronai simbolizuoja ilgaamžiškumą, o sotus grikių augalas – atsparumą.
SILKUTĖ
Ar kada susimąstei, kokios spalvos silkė? SILDABRO! Coincidence? I dont think so! Lenkijoje ir Skandinavijoje daugelis vidurnaktį valgo marinuotą silkę, kad atneštų klestėjimo ir gėrybių metus. Vieni valgo marinuotą silkę grietinėlės padaže, kiti – su svogūnais. O aš turiu silkės tartaro receptuką.
PABAIGAI: JEI GAUSOKA EMOCIJŲ
Čia toks kai persivalgai ir piktas :D.
GRANATAI. Turkijoje granatai yra gausos simboliai. Jei tikrai nori gerų 2024-ųjų, vaisių kuo stipriau meti žemėn prie savo slenksčio. Kuo daugiau gabalų bus ir kuo toliau jie pasklis, tuo labiau klestėsi. Not crazy enough? Jei nori šiek tiek daugiau, prieš daužymą pabarstyti druska priešais duris – sako atneša ramybės kitiems metams…
INDAI. Danijoje žmonės per Naujus metus vaikšto daužydami indus prie savo draugų ir šeimos narių slenksčio. Kuo daugiau šukių kitą dieną bus priešais tavo namus, tuo labiau pasiseks ir tuo labiau tave myli aplinkiniai.
PRAMOGOS PASAULYJE
PERŠOKI 7 BANGAS
Brazilijoje manoma, kad pradėjus Naujus metus peršokant per septynias bangas – metai bus sėkmingi. Už kiekvieną bangą išsipildys po vieną norą, todėl pasiruoški iš anksto sąrašiuką. Beje, peršokti bangas gali ir ant kranto, nebūtina ruoniauti ;)
SUSAPNUOKI SAVO BŪSIMĄ MEILĘ
Amalas – ne tik Kalėdų tradicija. Airiai tiki, kad jei Naujųjų metų išvakarėse po pagalve pasidėsi amalo, bugienės ar gebenės šakelę, susapnuosi savo būsimą meilę.
Airiai turi dar vieną, dar įdomesnę tradiciją – daužyti kalėdinės duonos kepalus į sienas ir duris, kad atbaidytų piktąsias dvasias ir atvertų kelią sveikiems ir klestintiems Naujiesiems metams.
DRABUŽIAI
Naujieji metai – tai metas kada nieks neteis per daug išsipuošus. Tad kuo labiau žerėkim, spindėkim, pasidabinkime pūkais, auksais, užsidėkime aukštakulnius – kad namuose. Juk šventė – širdyje!
Sodri geltona arba auksinė gali būti geras pasirinkimas, nes ši spalva tradiciškai simbolizuoja gerovę ir turtus, juk, doh – auksas. Panašiai ir su sidabrine spalva.
Kitas, labai populiarus pasirinkimas – raudona. Ypač šiemet tai itin populiari spalva, o tuo pačiu atneša sėkmę.
O štai dar keletas idėjų apie aprangos variantus Naujiesiems metams
APVALUMAI ATNEŠA TURTUS
Filipinuose (kaip ir daug kur pasaulyje) Naujųjų metų išvakarėse populiaru apvalūs daiktai. Apskritimo forma simbolizuoja pinigus ir turtus, tad kuo daugiau, tuo turtingiau! Pagal šią tradiciją polka dots suknele, pasikabinki apvalius auskarus, įsidėki į kišenę monetą ir žinoma skanauji apvalų maistą, ypač populiarūs čia vaisiai – 12 apvalių vaisių, simbolizuojančių kiekvieną mėnesį. Lai ateinantys 12 mėnesių atneša gausos!
SPALVOS
Kalbant apie tai, kokią spalvą dėvėti Naujųjų metų išvakarėse, yra daugybė prietarų, susijusių su apatiniais. Raudona gali atnešti romantiką ar sėkmę, o mėlyna – sveikatą.
Rio de Žaneire, tikima, jog Naujųjų metų išvakarėse vilkintys baltai pritrauks taiką.
SVOGŪNŲ PYNĖ
Gali atrodyti ar kvepėti ne geriausiai, bet Graikijoje svogūno ar jo pynės pakabinimas ant durų Naujųjų metų išvakarėse simbolizuoja atgimimą. Sausio 1-ąją tėvai baksteli svogūną savo vaikams į kaktą linkėdami gerovės 365 dienoms.
BUČINYS VIDURNAKTĮ
Galbūt niekada nesusimąsei, iš kur kilo Naujųjų metų vidurnakčio bučinių tradicija. Kai kurie istorikai teigia, kad iš senovės Romos Saturnalijos šventės. Šio festivalio metu vyko audringas vakarėlis, kupinas šokių, alkoholio ir bučinių. Laikui bėgant vokiečių ir anglų folkloras romantizavo vidurnakčio bučinio idėją: pradėjus naujus metus bučiniu, laukia sėkmė meilėje. Tai visi vieniškiai varo ir bučiuoja belenką.. nors nzn kiek čia tos sėkmės parneštų covidui sugrįžus.
PRAMOGOS LIETUVOJE
Lietuvoje stiprios maisto kultūros per Naujuosius nebūdavo, bet juos šventė ne tik sovietmečiu, kai bandyta nurungti Kalėdas. Naujieji vadinti antrosiom Kūčiom. Tad neapsieita be prietarų bei burtų, kuriuos surinkau internete.
Jei per Naujuosius sninga dieną – bus prastas oras visus metus. Jeigu diena giedra – gali tikėtis gero derliaus.
Jei, prasidėjus Naujiesiems, pirma žinia gera – metai bus sėkmingi, jei bloga – bus vargo.
Jei Naujųjų dieną sninga – tais metais mirs daug jaunimo, jei naktį – mirs seniai 😳😳
Jei Naujųjų metų naktis šalta ir žvaigždėta – lauk geros vasaros.
Jei per Naujuosius medžiai šerkšnu padengti – bus geri metai, jei didelis rūkas – daug žmonių mirs, siaus epidemijos, ligos.
Per Naujuosius balta – Velykos bus šiltos.
Jei per Naujuosius sodyboje prisirenka daug paukščių, jie čirškauja – visus metus čia bus daug svečių.
Žaidimai ir burtai (adaptuotini ir šiandien)
* Naujųjų metų vakarą pilama į vandenį karštą vašką ir iš susidariusių figūrų spėja ateitį. Jei susidaro figūrėlė, panaši į širdį – seksis meilės reikaluose, jei karstas – namus aplankys mirtis, jei karūna – laukia garbė, jei pinigai – būsi visko pertekęs (Mažeikiai).
* Dalyviai apsiauna klumpėmis ir atsisėda prieš duris. Paskui meta klumpę (šiandienos kedų atitikmuo) per galvą. Jei klumpė nukris pirštų galais į vidų – neapsives (neištekės) ir atvirkščiai.
* Jei Naujųjų naktį mergaitė, būdama kambaryje viena, uždegs 12 žvakių ir atsisėdusi prieš veidrodį įsižiūrės į jį, lygiai 12 val. veidrodyje gali pamatyti savo ateitį.
* Jaunimas susėda prie stalo. Po apverstais dubenėliais padeda raktą, žiedą, vandens taurelę ir pinigą. Sumaišo. Po to visi žaidėjai paeiliui po vieną pasirenka. Tas, kuris atras žiedą, ateinančiais metais sukurs šeimą, kas vandenį – gaus girtuoklį vyrą arba žmoną (wtf??), kas raktą – šeimininkaus savo namuose, o kas pinigą – bus turtingas.