Valio valio! Pagaliau startuojame su naująja rubrika apie fotografiją. Ilgai laukta, dar ilgiau žadėta ir pagaliau debiutuojame su pirmuoju straipsneliu apie fotografijai naudojamus fonus.
Nuotraukų fonas – labai svarbi maisto fotografijos dalis. Ką čia, bet kokios fotografijos dalis.
Aš per savo kuklią 5 metų patirtį esu išmėginusi įvairiausius keisčiausius sprendimus. Tad naująją rubriką pradedu dalindamasi atradimais, patarimais ir idėjomis. Šį kartą kalbėsime apie medinius pagrindus.
Nuo jų, iš tiesų, ir prasidėjo pirmosios fotosesijos, kuriose dalyvavau.
(Spaudžiam ant foto norėdami peržvelgti visas nuotraukas)
Fonai- vienas populiariausių klausimų šiemet. Ypatingo smalsumo sulaukė mano pastaruoju metu taip pamėgti Ali Express foto tapetai. Apie juos brūkštelėsiu kiek plačiau atskirame įraše, tad keep on reading. ;)
Medis puikiai draugauja su maistu. Tai vienas populiariausių pagrindų, naudojamų fotografijoje jau senokai. Man asmeniškai medis jau kiek pabodo, bet jis sukuria naminę, jaukią atmosferą. Priklausomai nuo pasirinktos spalvos ir faktūros galima sukurti skirtingą ir nuotaiką. Nuo modernios iki labai vintažinės. Kartais ne tokią net ir naminę.
FOTO FONAI | 5 BAZINIAI PATARIMAI
- SPALVA. Fonas turėtų arba kontrastuoti, arba derėti prie ingredientų. Viskas priklauso nuo norimos sukurti nuotaikos. Nėra auksinės taisyklės, tinkančios visoms kompozicijoms. Žinoma, saugiausias variantas – rinktis neutralų, per daug neiššaukiantį variantą, kuris neužgoš pagrindinio aktoriaus – lėkštės.
Tad prieš pradedant fotografuoti, visada užduokite sau klausimą:
KAS YRA ŠIOS NUOTRAUKOS ŽVAIGŽDĖ?
O tada:
KOKIĄ ISTORIJĄ NORIU PAPASAKOTI?
- FONO DYDIS priklauso nuo turimo objektyvo. Su Makro kaip ir nesvarbu, nes jūsų lėkštė gali būti jūsų fotofonu. Kalbant apie 50mm objektyvą, patogu dirbti su fonais, kurių matmenys prasideda nuo 40x30cm. Į tokį plotą telpa lėkštė ir yra truputį erdvės kompozicijai. Žinoma – kuo didesnis fonas, tuo daugiau turi kūrybinės laisvės. Jeigu visgi nerandate didesnio ploto, bet labai patinka medinio daikto tekstūra (tarkim pjaustymo lentelė), užmaskuokite tuščią erdvę rankšluosčiu, padėkite po apačia laikščių ar apdeliokite kitokiais rekvizitais.
- PASIRUOŠIMAS. Prieš pradedant fotosesiją išpurtykite, išvalykite, išlyginkite fonus. Tikrai nenorite ateiti su tobula maisto lėkšte, o ant fono matyti kliūrką. Maistas ilgai fotogeniškas nebūna.
Žinoma, redaguojant viską galime sutvarkyti (taip anksčiau ir galvodavau), bet kai redaguoji 30 nuotraukų ir kiekvienoje reikia nuiminėti trupinukus – malonumo mažokai. - ŠVARA. Visada turiu šalia šlapias servetėles – jos praverčia kiekvienoje fotosesijoje.
Medį su „faktūra” patogiausia išpurtyti. Jeigu turite mažiuką rankinį siurbliuką, šepetuką / teptuką ir pincetą – pasidėkite greta – pravers, jeigu į įtrūkimus prikris trupinių. Na ir žinoma, kad ir kokie jaučiatės pavargę – susitvarkom pabaigę darbus – taip bus mažiau reikalų kitoje fotosesijoje. - TEKSTŪRA. Viena iš pagrindinių taisyklių, kurią man nulat kartojo „Šviesos rato“ vyrukai buvo tai, kad fonas būtinai turi turėti faktūrą. Ilgą laiką tuom tikėjau ir turėjau kiek ribotesnį fonų pasirinkimą. Taip, tai yra prioritetas, bet vis dažniau pastebiu, jog ne visada butinybė.
MEDIS TAVO NUOTRAUKOSE : NUO KO VERTA PRADĖTI ?
Tai nebūtinai turi būti stalviršis. Išnaudokite jus supančią aplinką – spintelės, pjaustymo lentelės, daiktadėžės, palangės, kėdės, laiptų pakopos… ir nepamirškite grindų! Visada atvykusi atostogų peržvelgiu visuose kambariuose grindų dangą.
Šią nuotrauką padariau, kai atostogavome Latvijoje. Fonui panaudojau svetainės grindis, esančias greta terasos. Naudojant foto foną, kuris žemai kyla kėblumų su apšvietimu, tad stenkitės, kad greta būtų didelis langas ar stiklinės durys.
O čia panaudojau namuose esančią medinę kelmo „taburetę”. Žiauriai sunki ir nuo nuolatinio naudojimo nuo vieno šoninio paviršiaus niekaip nebesugebu iškrapštyti miltų, bet.. Verta, ane?
Daiktų mediniais paviršiais pasižvalgykite nuvykę į kaimą ar sodybą. Senose klėtyse galite atrasti išties autentiškų dalykų. Tarkim štai nuotrauka ant senovinų medinių durų (nuotrauką darė „Šviesos ratas”)
O štai kaip atrodo mano nuotrauka su foto tapetu, imituojančiu medį.
Neužginčysi, gylio nuotraukai natūralūs ir tekstūriniai fonai tikrai priduoda. Nors.. jeigu jūs neplanuojate kabinti šios nuotraukos muziejuje, o tiesiog reikia atnaujinti produktų katalogą ar įkelt receptą Instagrame, rekomenduočiau įsivertinti laiko ir vietos sąnaudas.
Taip taip, sandeliavimas viena didžiausių medinių foto fonų problemų. Didesnė būtų tik senovinių didelių lentų radimas.
AUTENTIŠKAS SENOVINIS MEDINIS FONAS
Jeigu visgi ieškote autentikos – mano rekomendacija pravažiuoti per Lietuvą – aplankyti senas apleistas sodybas. Ir nebūtinai naudokite lentas nuo sienų. „Šviesos rato” vyrukai nulupo gražias duris. Turėkite omey, jog jums reikia kinvarpų išvalgytų, suskeldėjusių faktūrų – spalva ne taip jau ir turi reikšmės, nes šiuos fonus visada galite nudažyti, perdažyti, nušlifuoti.
NUSMĖLIUOTOS LENTOS
Savo medines lentas pasigaminti kiek užtrukau, bet buvo verta.
Nuvykau pas mūsų baldininkus, dirbančius su natūraliu medžiu „Ąžuolų pynė” ir pasirinkome keletą didesnių kentų iš „sudeginimui” skirtos krūvos. Rinkausi tokias, kuriose matėsi rievės. Bet sunku prognozuoti, kaip po visų procedūrų atrodys galutinis variantas.
Kaip jau minėjau, pasistenkite, kad kraštinės būtų bent 40×30. Smagu, kai lentos tarpusavyje susideda ir galima išgauti didesnį paviršių. Mes būna sujungiam dvi ir naudojame filmavimui:
SMĖLIAVIMAS. Kadangi tai buvo ankstyvas pavasaris, teko luktelėti, kol plokštės išdžius. Atsirado natūralūs „trūkiai”. Tada plokštes nuvežiau nusmeliuoti. Procesas, kai stipria smėlio srove medžiui „išmušama” tekstūra – senovinis efektas. Galima pasirinkti intensyvumą pagal savo viziją. Aš vežiau Vilniuje į tokį sandelį netoli Gariūnų kaminų. Bet baldininkai gali tai padaryti ir už jus – kaip susitarsite.
Tada mano lentos grįžo atgal į Ažuolų pynę ir buvo nulakuotos bei nudažytos. Nežinau, ar daryčiau tai dar kartą, nes namuose tas lentas gi galima nusidažyti, nuolatos atnaujinant savo fonus. Tiesa, lakas apsaugo ir sušvelnina paviršių (net mažesnė tikimybė įsivaryti rakštį), bet suteikia medžiui nereikalingo blizgumo.
GRINDŲ LAMINATAS
Aš saviškius nusigriebiau iš dizainerės, atvežusios mums pavyzdžius į naujus Sucré kepinių namus. Bet tikrai nesivaržykite pasiteirauti apdailos prekių parduotuvėje, ar neturi laminatų pavyzdžių likučių iš senų kolekcijų.
ALI EXPRESS FOTO TAPETAI
Pradžioje į medinius foto tapetus žiūrėjau gana skeptiškai, bet dabar manau, jog viskas priklauso nuo fototapeto ir norimo rezultato. Užsisakyti verta, bent kelis, nes kaina nekanda. O jeigu jums nepatiks galite pvz pakabinti, kad imituotų tolyje esančią medinę sieną.Aš šiuo metu turiu tokią medinių tapetų „gamą”.
APIE DAŽUS
GUAŠAS. Remigijus Zolubas itin rekomenduoja guašą, nes jį visad galima nuplauti. Asmeniškai man nepatinka (arba dar nemoku juo naudotis). Be to, labai bijojau, kas bus, kai uždėsiu drėgną produktą? Juk žinote, kad viskas, kas šlapia – atrodo 10 kartų skaniau.
Principas toks: nusiperki fanieros plokštę (Senukuose) ir švitrinio popieriaus. juo stipriai nušlifuoji plokštės paviršių, kad atsirastų faktūra. Tada nudažai guašu (man patogiau sausu teptuku, gaunasi nelygūs potepiai).
Nors man nelabai patiko, dalinuosi eksperimento rezultatu:
AKRILAS. Akrilui nereikia jokių skiediklių ar pan. Uždažo gana vienodai, paviršius netepa, atsparus vandeniui. Dažų kaina draugiška, nereikia iškarto pirkti viso kibiro. Dažniausiai perku Thomas Philips’e. Taipogi esu išmėginusi purškiamus dažus, bet jie patengia gana vienodai visą paviršių. Iš tiesų, rekomentduočiau pasitart su konsultantu statybinių prekių parduotuvėse – jie tikrai patars, ką rinktis priklausomai nuo jūsų poreikių ir idėjų.
DEKUPAŽAS. Šios technikos dar pati neišmėginau, bet nugulė mano „to do” sąraše. O kol kas dalinuosi video, kokį senovinio paviršiaus efektą galima sukurti.
Tai tiek šiam kartui. Labai tikiuosi atradote naudingos informacijos. O jegu turite nepaminėtų patarimų – būtinai brūkštelėkit komentarą!