Artišokas – ne daržovė, o gėlės žiedas, tiksliau – dagių šeimos augalas.
Jis mena gilią istoriją – dar VIII a. pr. m. e. sukultūrintus artišokus apdainavo Homeras. Taigi Europoje šis augalas buvo vartojamas nuo seno.
Artišokai ypač populiarūs Viduržemio jūros regione. Didžiausia artišokų augintoja yra Italija, kiek mažiau užaugina Ispanija, Graikija. Visai neseniai artišokai pradėti auginti ir Šiaurės Afrikoje.
NE TIK SKANUS, BET IR NAUDINGAS
Artišokai yra ne tik skanūs, bet ir naudingi sveikatai. Jie vieni turtingiausių žmogaus organizmui reikalingų antioksidantų.
Artišokai valo kepenis. Kadangi augalas turi silimarino. Tai augalinis junginys, padedantis apsaugoti kepenis ir jas maitinti.
Artišokai gerina skrandžio ir žarnyno veiklą, pavyzdžiui, skaitina kepenų tulžies išsiskyrimą, puikiai tinka naudoti nuo nevirškinimo.
Artišokuose yra 72 mg magnio, 425 mg kalio, truputį folio rūgšties, akims naudingų karatinoidų, liuteino ir zeaksantino.
100g yra 20% reikiamo vitamino C dienos normos.
Artišokuose yra daug skaidulų ( 6,5 g- 9 g).
Artišokas – puikus maistingųjų medžiagų šaltinis turintis tik 60 kalorijų (vidutinio dydžio).
KAIP IŠSIRINKTI IR LAIKYTI NAMUOSE
Perkant reikia žiūrėti, kad galvutės būtų kietos ir sunkios. Geri artišokai turi didesnį pagrindą ir plonus spyglius. Yra veislių ir visai be spyglių, bet jų mažesnė valgomoji dalis, nes pagrindas mažesnis, o žvynų dugnai turi nedaug minkštimo. Namie artišokus reikia įdėti į plastikinį maišelį, apipurkšti šaltu vandeniu ir užrišti. Laikyti šaldytuve. Tačiau bet kuri daržovė geriausia šviežia. Jei norite gardžiai pavalgyti, laikykite šaldytuve ne ilgiau kaip savaitę.
GAMINIMAS
Iš artišoko gaminami tiek šalti, tiek karšti užkandžiai. Pagrindiniam patiekalui jis yra per lengvas, bet puikiai tinka kaip garnyras arba norint lengvesnio patiekalo, kurio valgymo procesas užtrunka ilgiau nei suvalgoma.
Sunkesnės ir aštresnės sudedamosios dalys jį užgožtų, todėl rekomenduojama naudoti minimaliai priesnonių. Daugiau dėmesio skirkite padažui – su tinkamu jis yra fantastiškai skanus.
Artišokus galima apvirti vandenyje, kaitinti garuose ar apkepti griliuje.
PARUOŠIMAS VARTOJIMUI
Pirmiausia artišokus reikia nuvalyti. Iš pradžių nuskabomi apatiniai augalo žiedlapiai, jie yra labai kieti ir nevalgomi. Taip pat nuskutamas kotas. Visas žiedas gražiai apipjaustomas iki žiedo šerdies. Prapjautas artišokas gana greitai oksiduojasi kaip avokadas, todėl ant jo reikia išspausti citrinos sulčių, kitaip pajuodos.
Tuomet iki pat viduje esančio žiedo nupjaunama artišoko viršūnėlė ir vėlgi apšlakstoma citrinos sultimis.
Apipjaustytas artišokas pamerkiamas į vandenį, į kurį taip pat įlašinama citrinos sulčių, įberiamas žiupsnelis druskos. Nupjaunamas nevalgomas artišoko kotas.
Kepti skirtas artišokas perpjaunamas perpus ir išvalomas nevalgomas jo vidus, kuriame yra nuodingų plaušelių.
KEPIMAS
Perpjauto artišoko puselės šiek tiek padruskinamos, iš abiejų pusių apšlakstomos alyvuogių aliejumi ir sudedamos į kepimo indą. Ant jų užmetamos kelios šviežių prieskonių šakelės (čiobrelis, rozmarinas, raudonėlis), česnako skiltelės, citrina. Apverčiama ir pašaunama į 200 C įkaitintą orkaitę ±40min.
Kviečiu išmėginti vieną mano receptą.
VIRIMAS GARUOSE
Į puodą įpilama vandens ir įdedamas specialus garinti skirtas indas – ant jo vėliau padėtas artišokas išverda garuose. Į vandenį įmetamos kelios šakelės šviežių čiobrelių ir kelios skiltelės česnako, įdedamas artišokas. Uždengtame puode jis garinamas apie 20 min. Lengviausias būdas sužinoti, ar artišokas jau išvirė, – patikrinti, ar lengvai atsiskiria jo lapeliai.
VIRIMAS
Verdama sustačius į puodą. Plieninis ar aliuminis puodas netinka, nes sugadina patiekalo spalvą. Vandeniu užpilama apie trečdalis artišoko, įpilama po šaukštelį citrinos sulčių ir alyvuogių aliejaus, įdedamos kelios nuluptos česnako skiltelės, druskos ir pipirų. Uždengus verdama 20–30 min, kol lapeliai, panašūs į žvynus, lengvai lupsis. Apvirtą artišoką padedame ant popieriaus, kad gerai nudžiūtų.
Skanaujam karštą, šiltą arba atšaldytą.
GRILIUS
Griliui nuvalome arti6okus ir perpjauname pusiau (panašiai kaip kepant orkaitėje). Beriame druskos, pipirų, apšlakstome aliejumi (iš abiejų pusių). Ant didelės kaitros kepame po maždaug 4min iš kiekvienos pusės.
KAIP VALGYTI ARTIŠOKĄ?
Iš pradžių skabykite lapelius ir čiulpkite ar dantimis nugramdykite minkštąją dalį. Prieš tai būtinai pamerkiam į padažiuką. Kai žvynelių nebeliks, minkštąją dalį perpjaukite (jeigu ji dar neperpjauta), išimkite nuodingus plaušelius, esančius viduje (tai galima padaryti prieš gaminant) ir skanaukite.