Rizikuoju būti nepopuliari, bet pirmas dalykas, kuriuo noriu pasidalinti: šventai tikiu, kad mityba nėštumo metu (ir ne tik) neatsiejama nuo psichologijos.
Aišku, aš kalbėsiu absoliučiai iš savo operos, o aš nesu nei mitybos specialistė, nei metų mama, nei turiu 10 vaikų savo bagaže, tad tikrai gali nesutikti su mano nuomone.
Man pasidarė įdomu paanalizuoti, ar tas marinuotų agurkėlių su ledais valgymas, naktiniai saldumynų ir raugintų kopūstų įgeidžiai ir vyro siuntinėjimai junk food’o yra tikra? Ar tikrai taip nekontroliuojama?
O gal tai tik kino industrijos ir mūsų pačių sukurti stereotipai?
Juk kada dar atsiras proga atsipalaiduoti, leisti sau pasilepinti be sąžinės ar aplinkinių graužimo? Pasiuntinėti vyrą į dešinę ir kairę… O dar močiutės su pasakymais, jog dabar tai jau turi valgyti už du 😅 Net mano vyras kartais taip lepteli! Why??
Iš tiesų, tas valgymas už du jau senų seniausia atgyvena ir mitybos specialistų paneigti „visažinių tetulių” patarimai. Bet blema patogu šiuo reikalu prisidengti🙈
Man labai patiko šiame straipsnyje išsakyta mintis:
Nėščia moteris turi valgyti ne dvigubai daugiau, o dvigubai sveikiau, tuomet net nebūtina vartoti maisto papildų.
Aš manau žmogus tiek nėštumo, tiek ne nėštumo metu turi maitintis sveikai. O kas šiandien yra sveikai?
Šiandienos mitybos krypčių pasirinkimo kontekste net rašyti žodį SVEIKAI. Visgi šventai tikiu, visos skaitančios šį tekstą tikrai jaučia, kas jų organizmui gerai, kas negerai ir sugeba atsirinkti SAVO organizmui tinkamiausią mitybą. Tad mano požiūriu SVEIKAI yra tokia mityba, kuri jūsų organizmui tinkamiausia.
Bet čia esame ne tam, kad aptarti, ką valgyti, o ką ne. Neturiu tam ne tik kad noro, bet ir kompetencijos.
Šiandien analizuojame netikėtus tam tikro maisto troškimus, įgeidžius, kaprizus, kylančius besilaukiančioms.
Pradžioje pasidalinsiu mikro tyrimu, kurį atlikau su savo bičiuliais instagrame.
Paklausiau, ar iš esmės moterys nėštumo metu turėjo ypatingų mitybos pasikeitimų?
T.Y. ar maitinosi kažkaip kitaip (aišku neskaitant žalingų įpročių atsisakymo ir kitų savaime suprantamų dalykų). Iš esmės rezultatas pasidalino pusiau:
43% teigė, jog mityba pasikeitė.
57% maitinosi kaip ir anksčiau.
Imtis: lygiai 100 moterų! Ne taip ir kukliai.
Labai panašiai stovyklos pasidalino ir apklausoje mano facebooke : 38% vs 62%.
p.s. man tokie dalykai be galo įdomūs – esu skaičių, analizių žmogus, kas šiaip jau labai keista ir nebūdinga kūrybininkui😅🙈
Tai analizuokime toliau.
KOKIŲ BŪTENT ĮDOMYBIŲ TEKO VALGYTI?
Čia gavau daugiau nei 30 skirtingų komentarų apie 40+ nėštumų. Juk kiekvieną kartą laukiantis polinkiai skiriasi :)
Be to, merginom neretai potraukiai pasiskirstydavo keletui skirtingų produktų/produktų grupių.
Save irgi pridėjau ir pabandžiau kiek įmanoma sutraukti į kategorijas.
Tiesa, pavienių atsakymų, kur nėra aiškios tendencijos į vieną ar kitą kategoriją – neįtraukiau (pvz sušiai).
Dar įdomu paminėti, kad kai kurios moterys teigė, jog buvo atvirkščiai, atsirado ne potraukis tam tikriems produktams, o kaip tik atmetimas ir negalėjimas net pažiūrėti į maistą, kurį iki šiol mėgo. Čia dominavo mėsa (o vat ir pirmasis dar iš Draugų laikų sukurtas stereotipas sutraškėjo).
Ir dar labai svarbu pabrėžti, jog daug „nučiuožusių” derinių nebuvo, viskas daugiau mažiau vartojama ir paprastai, apart suvalgomo produktų kiekio. Daugelis teigė, jog tam tikro produkto kiekiai būdavo nelogiški žvelgiant iš šiandienos perspektyvos.
Man šįkart tas pasireiškė su mangais ir persimonais. Aš juos pirkau kilogramais, o ne vienetais. Vilkau namo kasdien. Nors šiaip saldžių vaisių iš esmės mityboje privengiu – juose nekukliai fruktozės, kas yra tas pats cukrus mano supratimu. Jeigu jau valgome, tai nesunokusius mangus, papajas ir bananus.
MANO MIKRO TYRIMO APŽVALGA
Kaip matyti iš grafikėlio – vaisiai ir uogos dominuoja pas didžiąją dalį apklausos dalyvių. Iš tiesų šį polinki sunku ir pastebėti, ypač jeigu laukiesi vasaros, pavasario sezonu. Aš pradžioje maniau, kad tiesiog traukia ant sezoninių dalykų, tik dabar suvokiu masta, kokiais kiekiais mane ant jų patraukė.
Toliau išsirikiavo saldumynai (apart šokolado), bulvės ir gerosios bakterijos. Pastarajame nugulė viskas fermentuota, rauginti agurkėliai, kopustai, kimčiai, taip pat kefyrai (tame tarpe šaltekai), borjomis. Aš beje irgi iškeičiau numylėtą Vytautą į Borjomį.
Bulvių nenorėjau priskirti prie daržovių, nes jos tikrai nusipelnė išskirtinio dėmesio. Čia aš įžvelgių kultūrinį aspektą.
Viename užsienio straipsnyje skaičiau, kad hormonai mūsų kaprizus nėštumo metu veikia labai panašiai kaip PMS’o. Buvo atlikti tyrimai ir paaiškėjo, jog USA daugelis moterų per PMS’ą traukia šokoladas, o vat Japonijoje dominuoja ryžiai. Tad bulviniai patiekalai, manau, iš dalies irgi yra mūsų kultūrinis pasirinkimas. Skonis suteikia komforto, primena mamos namus, toks pažįstamas ir pan.
Žiū jau visai čia mokslinis darbelis rutuliojas, o ne blogo įrašas 😅😅 Bet visai įdomu, ane? Be to, lietuviškuose straipsniuose nieko šia tema įdomaus neradau. Visgi tiesiog apie rekomenduojamą mitybą neštumo metu google informacijos apstu. Man visai smagiai susiskaitė šis Vaidos Kurpienės straipsnelis.
Ir neblogi pastebėjimai, cituoju:
Taip, nėščioms moterims norisi rūgštaus, saldaus… Jei rūgštaus, – valgykite drąsiai, jei saldaus, – kartais šis noras signalizuoja ne alkį, o poilsio trūkumą, Galbūt jūs tiesiog pavargusi, reikia pamiegoti? Kūnas dirba daugiau, nei buvo iki šiol, ir gali trūkti miego. Dažnai tokius signalus mes painiojame su alkio signalais, nors visai nesame alkani. Nėštumo metu didesnis krūvis tenka moters širdžiai, inkstams, tad reikia prigulti ir pailsėti. Nuovargį numalšinus valgiu, po kurio laiko atrodys, kad vėl norisi valgyti, tik kažko kito…
Galbūt kūnas siunčia tam tikrus signalus, nes jam trūksta vandens? Būsimoji mama turi daug gerti, jos šlapimas turi būti šviesus. Tai paprastas būdas įvertinti, ar geriate pakankamai.
Atkreipkite dėmesį, ar mitybos kaprizai nesikerta su sveiko maisto sąvoka. Jei norisi riebaluose virtų bulvyčių, – tai viena, o jei raugintų kopūstų, – visai kas kita. Valgykite tuos kopūstus į sveikatą, nes nuo jų tikrai nenutuksite.
Kad jau prakalbom apie kopūstus…
Vienas labai pikantiškas pasidalinimas apklausoje buvo!
Iš keistenybių operos labiausiai nustebino Rauginti kopūstai su Rududu 😅
Įsivaizduojat derinukas? Va taip va. Moteris pasidalino, jog vienoje rankoje kopūstai, kitoje karamelė ir nieko negali su savimi padaryti🤷♀️
Kitavertus, jeigu taip jau paanalizavus keistai skambėtų ir svogūnai su cukrumi, bet į karamelizuotus svogūnus reaguojame normaliai. Jau kiek metų top receptas mano bloge.
O KĄ SAKO GERB MOKSLININKAI ŠIUO KLAUSIMU?
Nu tai normalaus mokslinio paaiškinimo, KODĖL besilaukiančioms moterims atsiranda mitybos kaprizai, deja, NĖRA. Užtat internete aptikau keletą teorijų:
- HORMONAI
Hormonų pokyčiai gali įtakoti nuotaikos svyravimus, skoninius receptorius, kas galiausiai turi įtakos mums nebūdingiems maisto pasirinkimams. - JUSLINIAI POKYČIAI
Dauguma pritaria, kad nėštumo metu itin paaštrėja uoslė. Maistas, turintis stiprų ir aštrų kvapą, gali sukelti atmetimo reakciją. Tuo pačiu, kvepiantys maloniai, neįkyriai, gali pradėti tuom traukti. - PASIKEITĘ MITYBOS POREIKIAI
Nėščiosioms žmonėms padidėja maistinių medžiagų, tokių kaip kalcis ir geležis, poreikis. Tokiu atveju galite užsinorėti maisto, kuriame gausu šių mineralų. Vienintelė problema yra ta, kad smegenys kalcio poreikį gali interpretuoti visiškai neprognozuojamai, tarkim – didžiulė porcija ledų (na juk teoriškai ledai = pienas = kalcis). - IŠLIKIMO INSTINKTAS
Organizmas natūraliai nori apsaugoti augančią gyvybę labai primityviu būdu: atmetimas žalingiems produktams (alkoholis, kofeinas) ir potraukis daug antioksidantų, gerųjų bakterijų turintiems produktams. Kai kurios moterys net apklausoje sakė, kad visiškai negalėjo žiūrėti į mėsą, kas irgi teoriškai čia tikti, juk anksčiau dėl bakterijų mėsa, žuvis nebuvo pats saugiausias vartojimui produktas.
Tarkim man pirmo nėštumo metu visur norėjos dėti česnaką. Nenusakomus kiekius, vietoj skiltelių, receptuose dėdavau galvas. Įdomiau tai, kad pagimdžius ši meilė neišgaravo. Bet čia įžvelgu tikrai tam tikrą norą organizmo apsaugoti vaisių. - SAUGUMO POREIKIS
Kad kažkas mumis pasirūpintų. Tada atsiranda komforto suteikiančio maisto trokšimas, pavyzdžiui, saldumynai ir nesveikas maistas. Arba galime užsinorėti maisto iš vaikystės, kurį siejame ir meile. Mama = Bulvės, Kepiniai
Nėštumo metu, nuolat patiriant pykinimą, silpnumą, gali būti, jog užsimanome vartoti produktus, kuriuos smegenys sieja su tomis dienomis, kai jautėmės puikiai. Atostogos = Vaisiai - KULTŪRINIAI DALYKAI
Šalies, kurioje gyvename, mitybos tradicijos, kultūra gali suformuoti tam tikrų produktų potraukį. Kaip minėjau anksčiau, Japonijoje – ryžiai, JAV – šokoladas, na o Lietuvoje – bulvės (net mūsų mikro tyrimas tai patvirtina). - SOCIALINĖ APLINKA
Arba kitaip – stereotipai. Nes visos nėščios to nori… Nes Onutė sau leido kalną ledų… Nes Marytė valgė marinuotus agurkėlius…
AR TIKRAI TIK VALGOMI ĮGEIDŽIAI
ATSIRANDA PAS BESILAUKIANČIAS?
Ne. Iš tiesų, priežastis, kodėl aš iš esmės sugalvojau šį straipsnį buvo mano kolegės pasidalinimas, jog besilaukiant ją be galo traukė.. žemė. Ir ji specialiai iki galo neišplaudavo morkų, kad liktų žemės gabaliukų ir galėtų bent taip jos užvalgyti.
Iki tol labai skeptiškai žvelgiau į visus įgeidžius ir įnorius nėštumo metu, kadangi pati nepatyriau kažkokio trenkto, nesuvaldomo noro keistiem produktam. Man tai atrodydavo daugiau išgalvotais moteriškais plepalais. Nu bet išgirdus istoriją apie žemę pamaniau, jog tokiu dalyku nieks tikrai nesigiria.
Pasirodo, jeigu jus traukia tokie dalykai kaip žemės, muilas, kreida, pelenai ar statybiniai dažai, jums sindromas, vadinamas pica. Šie potraukiai gali reikšti tam tikro mineralotrūkumą – dažniausiai geležies (anemiją).
Žmonės, sergantys pica, turi nesuvaldomą poreikį valgyti ne maisto produktus. Dažniausiai šis sutrikimas kamuoja vaikus, moteris, ypač besilaukiančias. Nors sutrikimas siejamas su mineralų trūkumu organizme, specialistai iki šiol nežino, nei kas sukelia šią ligą, nei kaip ją tiksliai gydyti.
Būtinai pasitarkite su gydytoju, jei jaučiate potraukį ne maisto produktams.
O KAS ĮMINS MANO MITYBOS KEISTENYBĘ,
PADOVANOSIU AUKSO PUODĄ
Na jei ne jį, tai maišą Biržų duonos skanėstų tai tikrai.
Iki pirmojo nėštumo labai mėgau austres. Valgiau jas visomis formomis: ir žalias, ir keptas, ir virtas.
Jas taip pat valgiau ir nėštumo metu. Tiesą sakant, tai buvo net viena „paskutinių vakarienių” 40-tą savaitę (!!! net atradau foto).
Beje, Promo Cash&Carry penktadieniai žuvies t.y. šviežutėlių austrių diena…
Ir spėki, kas įvyko po gimdymo?
Mano organizmas pradėjo atmetinėti austres. Bet kokiomis formomis.
Žinau, iškart sakysi, tai gal ne šviežios? 10 bandymų skirtingose kompanijose, restoranuose, net šalyse. Negali būti taip, kad būtent man vienai atitekdavo ta nešviežia austrė. Neįmanoma.
Bandžiau ir su padažais, ir stipriu, ir silpnu alkoholiu „nudezinfekuoti”, ir keptas, ir virtas ir belenkaip grąžinti jas į savo racioną.
Maždaug po pusvalandžio suvalgius mane pradeda nekontroliuojamai pykinti, išmuša šaltas prakaitas, kratosi visas kūnas. Na grynas nusinuodijimas.
Kartą vos neatpyliau tiesiai ant stalo Narutyje, bičiulio jubiliejuje🙈
O paskutinį kartą, kai praleidau pusę paros mirdama lovoje, galvodama, kad mano viduriai tuoj išlips į išorę, nes organizme nieko nelikę, o truakuliai vis dar nesibaigia, nusprendžiau susitaikyti, jog tai mano nėštuminis keistumas. Pasekmė. Už tai, kad neturėjau didelių maisto nuokrypių nėštumo metu😅
Bet jeigu kas žino atsakymą į šį fenomeną – liksiu skoloj. Visgi 5 metai man neduoda ramybės neįminta austrių paslaptis.
O gal žiūrėki – pagimdysiu antrą kartą, ir viskas grįš atgal į normalias vėžes?😅